Magazyn energii to urządzenie przechowujące energię elektryczną, złożone z baterii (zasobnika) LT PowerBox oraz z inwertera, czyli urządzenia przetwarzającego prąd stały na zmienny i odwrotnie.
Magazynowana energia może pochodzić np. z nadwyżek instalacji OZE lub być pobrana z sieci energetycznej. Dzięki temu urządzeniu możemy nie tylko przechowywać energię, ale przede wszystkim efektywnie zarządzać zasobami, gwarantując gospodarstwu domowemu ciągłość zasilania oraz redukcję kosztów zakupu energii elektrycznej.
W sytuacji, w której prosument posiada instalację fotowoltaiczną, ale nie jest ona połączona z systemem magazynowania energii, nadprodukcja prądu zostaje przekazana wprost do sieci. Zakłady energetyczne pobierają prowizję od takiej usługi, pomniejszając ilość zwracanej energii o 20% lub 30% (w zależności od mocy instalacji PV). Dzieje się tak ze względu na to, że w tym momencie to właśnie sieć elektroenergetyczna pełni rolę magazynu energii (zjawisko to określa się mianem net-meteringu). W efekcie, gospodarstwo może pobrać za darmo jedynie 80% lub 70% (w zależności od mocy instalacji PV) wyprodukowanego pierwotnie prądu.
Właściciele magazynów energii gromadzą nadwyżkę produkcyjną bezpośrednio w swoich urządzeniach i redukują ilość energii odprowadzanej do sieci. Unikają “kosztów magazynowania” w przedsiębiorstwie energetycznym mogąc wykorzystać nawet do 100% prądu wytworzonego przez OZE.
To rozwiązanie pozwala na użycie zmagazynowanej energii np. w nocy, kiedy zainstalowana instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu. To także nieocenione rozwiązanie w sytuacjach zaniku napięcia w sieci energetycznej. Przy zastosowaniu falownika z funkcją backup wraz z magazynem energii, wszelkie urządzenia domowe mogą pracować bez przerwy będąc zasilanymi ze zgromadzonych w magazynie zasobów.