Baza wiedzy

Dowiedz się więcej na temat magazynów energii i baterii trakcyjnych

Magazyn energii – co to jest?

Magazyn energii to urządzenie przechowujące energię elektryczną, złożone z baterii (zasobnika) LT PowerBox oraz z inwertera, czyli urządzenia przetwarzającego prąd stały na zmienny i odwrotnie.

Magazynowana energia może pochodzić np. z nadwyżek instalacji OZE lub być pobrana z sieci energetycznej.  Dzięki temu urządzeniu możemy nie tylko przechowywać energię, ale przede wszystkim efektywnie zarządzać zasobami, gwarantując gospodarstwu domowemu ciągłość zasilania oraz redukcję kosztów zakupu energii elektrycznej.

W sytuacji, w której prosument posiada instalację fotowoltaiczną, ale nie jest ona połączona z systemem magazynowania energii, nadprodukcja prądu zostaje przekazana wprost do sieci. Zakłady energetyczne pobierają prowizję od takiej usługi, pomniejszając ilość zwracanej energii o 20% lub 30% (w zależności od mocy instalacji PV). Dzieje się tak ze względu na to, że w tym momencie to właśnie sieć elektroenergetyczna pełni rolę magazynu energii (zjawisko to określa się mianem net-meteringu). W efekcie, gospodarstwo może pobrać za darmo jedynie 80% lub 70% (w zależności od mocy instalacji PV) wyprodukowanego pierwotnie prądu.

Właściciele magazynów energii gromadzą nadwyżkę produkcyjną bezpośrednio w swoich urządzeniach i redukują ilość energii odprowadzanej do sieci. Unikają “kosztów magazynowania” w przedsiębiorstwie energetycznym mogąc wykorzystać nawet do 100% prądu wytworzonego przez OZE.

To rozwiązanie pozwala na użycie zmagazynowanej energii np. w nocy, kiedy zainstalowana instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu. To także nieocenione rozwiązanie w sytuacjach zaniku napięcia w sieci energetycznej. Przy zastosowaniu falownika z funkcją backup wraz z magazynem energii, wszelkie urządzenia domowe mogą pracować bez przerwy będąc zasilanymi ze zgromadzonych w magazynie zasobów.

Magazyn energii – co to jest?

Magazyn energii to urządzenie przechowujące energię elektryczną, złożone z baterii (zasobnika) LT PowerBox oraz z inwertera, czyli urządzenia przetwarzającego prąd stały na zmienny i odwrotnie. Magazynowana energia może pochodzić np. z nadwyżek instalacji OZE lub być pobrana z sieci energetycznej.  Dzięki temu urządzeniu

Dlaczego warto korzystać z magazynów energii?

Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych czynników, które wpływają na wzrost zainteresowania szczególnie przydomowymi magazynami energii: · Osiągnięcie niezależności energetycznej Głównym powodem, dla którego właściciele gospodarstw domowych decydują się na wybór systemów magazynowania energii jest chęć wypracowania niezależności energetycznej. Możliwość wykorzystywania wyprodukowanej energii w dowolnym

Magazyny energii a ładowarki samochodów elektrycznych

Według Licznika elektromobilności (PZPM, PSPA)*, we wrześniu 2021 roku, w naszym kraju zarejestrowanych było ponad 35 tysięcy samochodów o napędzie elektrycznym (w tym ponad 17 tysięcy samochodów w pełni elektrycznych). Nieustający wzrost ich popularności powoduje, że użytkownicy EV szukają rozwiązań pozwalających na szybkie