Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych czynników, które wpływają na wzrost zainteresowania szczególnie przydomowymi magazynami energii:
· Osiągnięcie niezależności energetycznej
Głównym powodem, dla którego właściciele gospodarstw domowych decydują się na wybór systemów magazynowania energii jest chęć wypracowania niezależności energetycznej. Możliwość wykorzystywania wyprodukowanej energii w dowolnym momencie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej.
W przedstawionych na kolejny rok planach, rząd zapowiada uruchomienie wsparcia dla gospodarstw nastawionych na produkcję i magazynowanie własnego prądu.
Szacuje się, że gospodarstwa domowe wykorzystujące fotowoltaikę z odpowiednio dobranym systemem magazynowania i zarządzania energią elektryczną mogą być nawet w 90% niezależne energetycznie.
· Stabilność energetyczna
Wahania napięcia w głównej sieci energetycznej, czy nawet niespodziewane zjawiska pogodowe nie pozbawią odbiorców dostępu do prądu. Zapewnia to komfort zwłaszcza w rejonach, gdzie sieci energetyczne narażone są na czynniki powodujące częste awarie. Domownicy korzystający ze zmagazynowanej energii mogą nawet nie zauważyć jej zaniku w sieci – ciągłość pracy wszystkich urządzeń zostanie zachowana.
W okresach, kiedy obciążenie sieci energetycznej przekracza standardowe zakresy, coraz częściej pojawia się niebezpieczeństwo tzw. blackoutu. Tym mianem określa się nagłe przerwy w dostawie energii elektrycznej na dużym obszarze w wyniku awarii infrastruktury przesyłowej. Ochronę przed tego typu anomaliami zapewnia magazyn energii, który bezzwłocznie stabilizuje napięcie w domowej instalacji elektrycznej.
· Oszczędność na energii elektrycznej
Oprócz stabilności energetycznej dużą rolę odgrywa także oszczędność wynikająca z posiadania systemu magazynowania energii. Inwestując we własne urządzenie dostosowane do wykorzystywanej instalacji fotowoltaicznej, produkowana energia może być w całości wykorzystana przez urządzenia domowe. W przeciwieństwie do net-meteringu unikamy strat i konieczności dokupowania prądu w okresach, kiedy słabe nasłonecznienie nie pozwala na produkowanie wystarczającej jego ilości przez PV.
W ramach oszczędności, jeżeli konfiguracja magazynu energii na to pozwala, możliwe jest ładowanie go w tańszej taryfie, w której koszt zakupu prądu jest niższy, a rozładowywanie w momencie większego zapotrzebowania na energię, a tym samym w momencie obowiązywania wyższych stawek za kilowatogodzinę. Taki model ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku rodzin, których członkowie pracują i uczą się w dzień, a w godzinach popołudniowych rozpoczynają znacznie większą konsumpcję energii.
· Eko-energia na pierwszym miejscu
Magazyny energii, umożliwiając jej gromadzenie i efektywne zarządzanie zasobami, przyczyniają się do redukcji ilości zakupionego prądu sieciowego. W Polsce wciąż w znacznej większości jest on wytwarzany w elektrowniach wykorzystujących paliwa kopalne. Ich użycie jest dużym obciążeniem dla środowiska. Produkcja, magazynowanie i korzystanie z energii słonecznej stanowią znacznie bardziej ekologiczne źródło prądu.